Luty 2, 2021

Czy balustrady ze stali nierdzewnej rzeczywiście nie rdzewieją?

Stal nierdzewna w budownictwie wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji balustrad, kolumn, profili okiennych i drzwiowych czy kabin wind. Wokół tego materiału narosło wiele stereotypów związanych z jego właściwościami. Czy balustrady ze stali nierdzewnej mogą korodować? Jeśli tak, jak zapobiec temu procesowi?

Stal nierdzewna a korozja

Stal nierdzewna jest wytrzymałym materiałem, który charakteryzuje się odpornością na działanie niesprzyjających warunków zewnętrznych. Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej posiadają w swoim składzie chrom oraz nikiel. To właśnie te dwa metale chronią materiał przed rdzewieniem, tworząc na powierzchni balustrady niewidoczną warstwę tlenku chromu. Warstwa ta zwiększa wytrzymałość danej konstrukcji i nie dopuszcza do jej uszkodzenia, gdy ta wejdzie w reakcję z tlenem lub wodą.

Niemniej jednak, aby stal nierdzewna spełniała swoją funkcję, na etapie produkcji wymagane jest zastosowanie odpowiednich technik, które umożliwią utrzymanie się efektu ochronnego. Pojawienie się rdzy spowodowane może być między innymi zanieczyszczeniem warstwy stali nierdzewnej – to może wystąpić w przypadku stosowania takich samych narzędzi do cięcia oraz szlifowania materiału. Należy również pamiętać, że stal nierdzewna jest materiałem, któremu nie sprzyja kontakt z silnymi środkami chemicznymi.

Jak konserwować balustrady ze stali nierdzewnej?

Balustrady ze stali nierdzewnej to praktyczne i wytrzymałe rozwiązanie, które jednak wymaga regularnej konserwacji. Niepielęgnowane barierki po pewnym czasie stracą swój blask, a na ich powierzchni pojawić się mogą: osady, przebarwienia czy naloty. Jednak nawet gdy te już się pojawią na balustradzie, będziemy w stanie je usunąć – przy pomocy specjalistycznych środków na bazie alkoholu. Zazwyczaj pogorszenie jakości konstrukcji ze stali nierdzewnej związane jest z uszkodzeniem cienkiej warstwy tlenku chromu. Ta może stracić swoje właściwości ochronne przed rdzewieniem materiału (działanie to zazwyczaj występuje miejscowo). W konserwacji, jak i w zatrzymaniu lub zapobieżeniu wystąpienia korozji pomogą nam takie działania jak:

  • stosowanie jedynie dedykowanych przez producenta środków chemicznych do czyszczenia konstrukcji i usuwania rys,
  • używanie wyłącznie tych narzędzi i akcesoriów do czyszczenia, które nie zostały wykonane z czarnej stali,
  • unikanie stosowania produktów chemicznych o silnym działaniu,
  • okresowe czyszczenie stalowych elementów,
  • unikanie czyszczenia mechanicznego za pomocą drucianych szczotek, które mogą przyczynić się do uszkodzenia powierzchni, a w konsekwencji do pojawienia się rdzy,
  • regularne monitorowanie stanu balustrady i działanie dostosowane do powstałych uszkodzeń.

Balustrady ze stali nierdzewnej należą do jednych z najbardziej wytrzymałych konstrukcji. Jeśli zadbamy o ich regularną i odpowiednią konserwację oraz czyszczenie, takie elementy nie będą ulegać rdzewieniu (przy założeniu prawidłowego przebiegu ich produkcji oraz właściwego montażu).