Sierpień 25, 2020

Jak dbać o okucia okienne?

Często zapominamy, że niezbędnym elementem okna są okucia okienne. Zawiasy i elementy ryglujące oraz klamki narażone są na negatywne działanie wielu różnych czynników, a ich uszkodzenia wpływają na funkcjonalność okien. O okucia okienne trzeba odpowiednio dbać, aby skrzydło okienne pozostało prawidłowo umocowane. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych i konserwatorskich wymagają okucia okienne?

Dlaczego należy dbać o okucia okienne? Oto najważniejsze funkcje okuć

Dzięki odpowiednio dopasowanym okuciom skrzydło okienne może zostać zamocowane na ościeżnicy, czyli ramie okiennej. Do grupy okuć okiennych zaliczamy zawiasy, zamki, rygle, klamki oraz dodatkowe mechanizmy, dzięki którym możemy korzystać z oferowanych przez producentów okien funkcji np. funkcji zmiany sposobu otwierania. Prawidłowo działające okucia okienne to jeden z czynników wpływających na szczelność okien - i co za tym idzie - odczuwany przez nas komfort termiczny. Co więcej, prawidłowe działanie okuć okiennych to także jeden z czynników, które wpływają na nasze poczucie bezpieczeństwa oraz wysokość rachunków za ogrzewanie.

Okucia okienne wykonane są z materiałów, które wymagaj odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Warto pamiętać o nich podczas każdego mycia okien, dokonując niezbędnych przeglądów i usuwając ewentualne zanieczyszczenia, które mogą przedostać się pomiędzy skrzydło okienne i ościeżnicę.

W jaki sposób dbać o okucia okienne?

Dbanie o okucia okienne nie ogranicza się jedynie do ich okresowego czyszczenia oraz prac konserwatorskich, które uwzględniają m.in. dokręcanie poluzowanych śrub i smarowanie zawiasów. Aby zadbać o okucia okienne, musimy przede wszystkim chronić je przed uszkodzeniami. W celu ochrony okuć okiennych wystarczy przestrzegać podstawowych zasad użytkowania okien, które uwzględniają:

  • unikanie obciążania skrzydeł okiennych (np. podczas mycia okien lub wieszania dekoracji okiennych nie powinnyśmy przytrzymywać się skrzydła okiennego),
  • zamykanie okien podczas silnego wiatru, który może spowodować ich trzaskanie, uszkodzenie szyby lub okuć,
  • unikanie pozostawiania otwartego okna na długi czas (np. w pomieszczeniach gospodarczych lub w spiżarni),
  • unikanie silnego dociskania okna do ościeżnicy podczas jego zamykania.

Powyższe zasady pozwalają uniknąć częstych problemów, jakie mogą powodować okucia okienne w przypadku niewłaściwego korzystania z okien. Okucia okienne powinniśmy przynajmniej raz w roku umyć delikatnym środkiem czyszczącym, wytrzeć do sucha i naoliwić. Uszkodzone okucia trzeba wymienić na nowe.