Listopad 9, 2020

Jakie piły najlepiej nadają się do cięcia drewna?

Ręczna piła do cięcia drewna powinna znaleźć się w każdym domu. Dzięki niej można wykonać wiele różnorodnych prac np. przyciąć drzewa w ogrodzie lub wykonać nieskomplikowane prace stolarskie. Wybór piły do cięcia drewna nie jest wcale łatwy, bo na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów pił ręcznych. Różnią się one pomiędzy sobą m.in. przeznaczeniem. Wyjaśniamy, jaka piła najlepiej sprawdzi się w przypadku cięcia drewna. 

Piły do cięcia drewna - co warto o nich wiedzieć?

Choć w sklepach możemy kupić wiele różnych rodzajów pił do drewna np. piły spalinowe i elektryczne, to nadal bardzo popularne są piły ręczne. Ich niska cena, nieskomplikowana obsługa oraz możliwość różnorodnego zastosowania sprawiają, że powinny się one znaleźć w każdym domu. Narzędzie to jest obowiązkowe w przypadku pasjonatów majsterkowania i choć potrzeba matką wynalazku, a kreatywne podejście czasami zachęca do skorzystania np. z piłki do metalu, to doradzamy wybór profesjonalnych, funkcjonalnych i przede wszystkim gwarantujących efektywną pracę narzędzi. W naszej ofercie znajdziecie Państwo piły ręczne do drewna oraz materiałów stolarskich, które gwarantują sprawne wykonanie niezbędnych prac.

Jakie są rodzaje ręcznych pił do drewna?

Piły do ciecia drewna dzielimy na kilka rodzajów. Dodatkową opcją jest piła o uniwersalnym zastosowaniu, jednak nie zawsze gwarantuje ona odpowiednio precyzyjne i wygodne cięcie drewna.

Wśród ręcznych pił do drewna wyróżniamy m.in.:

  • piły włośnicowe (przydatne w przypadku precyzyjnych prac stolarskich),
  • piły płatnicowe (zapewniają wygodne cięcie wzdłuż włókien drewna),
  • piły grzbietnicowe (pozwalają na cięcie wzdłużne),
  • piły kabłąkowe (nadaje się zarówno do cięcia drewna, jak i metalu, gwarantując efektywne, głębokie cięcie).

Powyższe piły dostępne są w niemal każdym sklepie narzędziowym. Warto zwrócić uwagę na brzeszczot piły oraz dodatkowe wzmocnienia ostrza i rękojeści piły. Nie bez znaczenia jest także ilość zębów na cal brzeszczotu, na którą wskazuje liczba przy skrócie TPI. Wpływa ona m.in. na komfort pracy i gładkość cięcia w przypadku drewna mokrego, o czym warto pamiętać, wybierając piłę, która ma służyć do przycinania drzew i krzewów w ogrodzie.