Dlaczego warto zainwestować w odboje do drzwi?
Odboje (odbojniki) do drzwi nie są nowym rozwiązaniem. Od wielu lat pomagają chronić np. ściany przed uszkodzeniami, które powodowane są przez zbyt szerokie otwarcie drzwi. Uderzając klamką o ścianę, niszczymy nie tylko jej powłokę, ale także doprowadzamy do pojawiania się nieestetycznych ubytków, które wymagają naprawy. Wyjaśniamy, czym są odboje do drzwi i dlaczego warto w nie zainwestować.
Czym jest odbój drzwiowy?
Odbój drzwiowy to niewielki, ale bardzo przydatny produkt, który może zostać zamontowany na podłodze, ścianie lub klamce drzwiowej. Na rynku dostępne są także wolnostojące odboje do drzwi, które doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują przeciągi lub zachodzi konieczność ochrony przed zbyt szerokim otwarciem drzwi oraz ich przypadkowym zatrzaśnięciem. Odboje drzwiowe działają na zasadzie blokady, co sprawia, że chronią powierzchnię ścian oraz meble przed uszkodzeniem w wyniku kontaktu ze skrzydłem drzwiowym. Odboje drzwiowe sprawdzają się zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych domach.
Jakie są rodzaje odbojów drzwiowych?
Wyróżniamy kilka rodzajów odbojów drzwiowych, które różnią się nie tylko sposobem montażu, ale także wyglądem. Najczęściej stosowane są odboje drzwiowe podłogowe, które możemy przytwierdzić do podłoża na dwa sposoby, czyli za pomocą kleju oraz śruby. Spotkamy je np. na klatkach schodowych w budynkach mieszkalnych, w budynkach użyteczności publicznej, w sklepach i w prywatnych domach oraz mieszkaniach. Innym rodzajem odbojów do drzwi są produkty montowane na ścianie. Pełnią one taką samą funkcję i cechują się podobnym sposobem montażu. Nowoczesne odboje drzwiowe to odboje magnetyczne, które przyciągają i przytrzymują otwarte drzwi dzięki działaniu magnesu. Mogą zostać zamontowane na ścianie lub na podłodze.
Dlaczego warto zdecydować się na zakup odbojów drzwiowych?
Odboje drzwiowe to jeden z najlepszych sposób na ochronę ścian, mebli oraz dekoracji np. roślin doniczkowych przed uszkodzeniami, do których może dojść, gdy zbyt szeroko otworzymy drzwi. Dzięki ich funkcjonalności możemy także uniknąć szkód, jakie związane są z przeciągami np. mocnego trzaśnięcia drzwi, które spowoduje uszkodzenie szyby drzwiowej. Montaż odbojów drzwiowych lub wybór modeli wolnostojących, z których korzystamy jedynie okazjonalnie, kładąc je na podłodze lub mocując do klamki, to także sposób na zapewnienie bezpieczeństwa małym dzieciom. Zmniejszają one zagrożenie, jakie wiąże się z zatrzaśnięciem drzwi i przytrzaśnięciem palców malucha (wówczas odbojnik do drzwi należy ustawić w pozycji uniemożliwiającej ich całkowite zamknięcie). Co więcej, niepozorny odbój do drzwi znacząco ułatwia komunikację np. w biurowcach, pomagając zwiększyć funkcjonalność przestrzeni oraz dopasować ją do indywidualnych potrzeb.