Styczeń 12, 2021

Jaką chemię wykorzystuje się w przemyśle stolarskim?

Żaden drewniany mebel nie mógłby powstać bez zastosowania specjalistycznej chemii przeznaczonej do obróbki tego surowca. Dzięki niej poszczególne elementy wykonane z drewna mogą być ze sobą trwale łączone, zabezpieczane przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, a także estetycznie wykańczane. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu podstawowe rodzaje chemii dla stolarstwa.

Jakie preparaty chemiczne znajdują zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Preparaty chemiczne wykorzystywane w stolarstwie można z grubsza podzielić na cztery grupy:

1. Lakiery i bejce
Preparaty te są przeznaczone do impregnacji i nadania pożądanej barwy drewnu. Dzięki nim jest ono odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, co przekłada się bezpośrednio na ich dłuższą żywotność.

2. Kleje stolarskie
Kleje stolarskie są to specjalistyczne substancje chemiczne stworzone specjalnie do trwałego łączenia ze sobą drewnianych elementów. Dzięki ich zastosowaniu można stworzyć  dowolną konstrukcję z drewna bez konieczności wykorzystywania do tego wkrętów i kołków. Największą popularnością wśród klejów stolarskich cieszą się kleje poliuretanowe, które umożliwiają stworzenie niezwykle trwałych i stabilnych połączeń. Preparaty te są utwardzane wilgocią z powietrza, a po wyschnięciu tworzą spoiny charakteryzujące się rewelacyjnymi parametrami mechanicznymi i trwałą odpornością na działanie niskiej temperatury oraz wody.

3. Kity stolarskie
Kity stolarskie są przeznaczone do estetycznego wypełniania wszelkich pęknięć, rys i szczelin powstałych na drewnianych powierzchniach. Szybko się utwardzają, są pozbawione nieprzyjemnych zapachów, odporne na zmiany temperatury i wilgoci oraz szorowanie. Aby uzyskać estetyczny efekt, należy zawsze jak najdokładniej dobierać odcień kitu stolarskiego do barwy drewnianej powierzchni wymagającej załatania.

4. Pałeczki woskowe
Pałeczki woskowe mają podobne zastosowanie do kitów stolarskich. Używając ich, możemy skutecznie uzupełnić niewielkie ubytki w drewnianej powierzchni. Są przeznaczone do wykonywania korekcji delikatnych rys na drewnie oraz usuwania widocznych śladów po insektach żywiących się tym surowcem. Można je stosować na powierzchniach, które nie są narażone na intensywną eksploatację. Odcień wosku należy zawsze precyzyjnie dobierać do koloru naprawianej powierzchni.

Jaka jest różnica pomiędzy lakierem a bejcą do drewna?

Lakiery i bejce to preparaty chemiczne przeznaczone do impregnacji drewnianych powierzchni. Różnią się one jednak od siebie kilkoma cechami. Bejce to impregnaty, które dodatkowo barwią drewno. Wnikają głęboko w strukturę drewna i zmieniają jego kolor, zachowując jednocześnie charakterystyczne usłojenie, które nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Stosuje się je najczęściej do zabezpieczania i barwienia drewnianych mebli. Lakier to substancja służąca do ochrony drewnianych powierzchni. Nałożony na drewno tworzy na nim dodatkową, przezroczystą powłokę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dzięki takiemu zabezpieczeniu drewniane powierzchnie nie są narażone na uszkodzenia wynikające z nadmiernej eksploatacji. Najczęściej lakiery stosowane są do zabezpieczania parkietów oraz drewnianych desek podłogowych, choć wykorzystuje się je również przy produkcji mebli.