Lipiec 23, 2021

Na czym polega proces kotwienia chemicznego?

wircenie

Jedną z metod mocowania elementów budowlanych jest kotwienie. Odbywa się dzięki kotwiom, które działają na podobnej zasadzie co kołki rozporowe, jednak są od nich znacznie wytrzymalsze. Są wykorzystywane w większości podłoży, na przykład w murach, betonie, cegle oraz pustakach. Co ważne, kotwienie można wykonywać zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynków. Istnieje kilka metod kotwienia, a jedną z popularniejszych jest kotwienie chemiczne. Na czym polega ten proces?

Z czego składa się kotwa chemiczna? 

Kotwienie chemiczne jest procesem, do przeprowadzenia którego niezbędne jest zastosowanie specjalnego zestawu systemowego. Składa się on z profilowanego elementu do mocowania, który może być wykonany z metalu albo tworzywa sztucznego. Kolejnym elementem zestawu jest masa chemicznie klejąca, która odpowiada za związanie profilowanego elementu. Co ważne, masa klejąca musi wyróżniać się właściwościami silnie adhezyjnymi i być czynna powierzchniowo. Jej funkcję pełni żywica, która chemicznie zmienia swoją strukturę poprzez utwardzanie się. Kotwy mogą mieć postać kapsułek wbijanych albo wkręcanych do otworu lub pojemników z dozownikiem, który służy do wstrzykiwania żywicy.

Jak przebiega proces kotwienia chemicznego? 

W przypadku kotw chemicznych mówimy o powierzchniowym łączeniu się dwóch substancji, czyli zjawisku adhezji (przylegania). Prace związane z kotwieniem chemicznym rozpoczynają się od wywiercenia otworów oraz ich dokładnego oczyszczenia. Do tak przygotowanego otworu można aplikować żywicę. Podczas wykonywania prac należy zachować precyzję.

Ważne jest, by nie wstrzykiwać do niego pierwszych dziesięciu centymetrów żywicy z nowej kotwy, ponieważ równomierna aplikacja nie będzie wówczas możliwa. Wywiercony i oczyszczony otwór powinien być wypełniony żywicą na poziomie 75% swojej objętości. Kolejnym etapem kotwienia jest umieszczenie elementu mocującego w otworze. Na koniec wystarczy oczyścić powierzchnię z żywicy, która mogła wydostać się z otworu podczas umieszczania w nim elementu mocującego. Można to zrobić na przykład za pomocą szpachelki.